Publicystyka KDM.pl Publicystyka KDM.pl
 
 Publicystyka KDM.pl

Royal Rap - "Duchowa Rewolucja?"
recenzował Samuel Skrzypkowski

Długo chłopaki kazali czekać na swoją debiutancką płytę, ale warto było.


royal rap

1. Intro
2. Co tu jest grane?
3. Jesteśmy dziećmi Króla
4. Ewangelia wciąż jest taka sama feat. ARCI
5. Duchowa Rewolucja
6. Nic nam dzisiaj nie potrzeba
7. Szalom
8. Być wykonawcą Słowa
9. Tylko Prawda
10. Boże cudów
11. Ja chcę być
12. Do ciebie mówię
13. Jest zwycięstwo
14. Życie albo śmierć

Rap nie jest najmocniejszą stroną polskiej muzyki chrześcijańskiej. Na szczęście pojawia się coraz więcej artystów i zespołów reprezentujących ten nurt, niestety daleko im do poziomu jaki prezentują ich amerykańscy koledzy po fachu. Nasi raperzy i dj’e szkolą się i chcą dążyć do perfekcji, ale do 20 lipca 2010 roku nie została wydana płyta, o której można by powiedzieć, że jest naprawdę dobra, i mogła by być wyznacznikiem i wzorem dla innych produkcji. Wspomniałem tę datę dlatego, że właśnie tego dnia światło dzienne ujrzała "Duchowa Rewolucja" 3-osobowego składu Royal Rap.

Mirek Kolczyk vel. Kola to chyba najpopularniejszy chrześcijański raper, genialny freestylowiec i ujmujący ewangelista z niesamowitym świadectwem. Jurek Pieniążek vel. Yuro to niezwykle uzdolniony muzyk, świetny tekściarz i podobnie, jak jego w/w kolega, fenomenalny ewangelista. Kamil Sołdacki vel. Dj EL to człowiek, który z tej trójki odzywa się na scenie najmniej, choć słychać go non-stop, nawet kiedy pozostała dwójka milczy. Osoba niewiarygodnie oddana Jezusowi, bez której Royal Rap byłby duetem acapella. Z mieszanki tych trzech osobowości musiało wyjść coś nadzwyczajnego, i wyszło - "Duchowa Rewolucja"

Całość wydana jest jako tani w produkcji, choć elegancki, czarny digipack. W środku znajdziemy 16 stronicową książeczkę z wszystkimi tekstami znajdującymi się na płycie i podziękowaniami od chłopaków z Royal Rapu. Problemem w tej wkładce są informacje jakie znajdują się przy każdej piosence, mówiące nam kto jest odpowiedzialny za słowa i bit konkretnego numeru. Zlewają się z tłem, przez co są bardzo nieczytelne, ale przecież to nie opakowanie zdobi krążek, a jego zawartość :). Przejdźmy zatem do sedna sprawy czyli tekstów i bitów. 9 z 14 utworów znajdujących się na płycie trwa ponad 5 minut, tak więc chłopaki starali się zapełnić całe dostępne miejsce na krążku. Teksty we wszystkich numerach są głęboko przemyślane. Linijki doskonale się rymują, niosąc ewangelizacyjne przesłanie, dające wiele do myślenia. Widać, że każdy wers jest dopracowany do perfekcji i żadne słowo nie znalazło się tam przypadkowo. To jest po prostu niesamowite w jaki sposób Royal Rap opowiada o naszym Zbawcy. Jednym z lepszych tekstów wg mnie jest: "Gdy będziemy walczyć w tej mocy Pana, pokonamy wroga tak jak Pudzian Najmana". Mimo, że to porównanie bawi, jest dobitne i zarazem proste w przekazie - W Bogu jesteśmy zwycięzcami.

Wszystkie bity zamieszczone na krążku to efekt ciężkiej pracy Yura. Każdy z nich jest inny i zupełnie oryginalny. Znajdziemy bardzo szybkie, jak i wolne podkłady, ale tym, co je łączy jest ich prostota. Nie są one wcale skomplikowane, a wpadają w ucho i mogą się podobać, nawet bardzo wymagającemu słuchaczowi.

Umiejętności jakie prezentuje Kola i Yuro są na wysokim poziomie. Koli nie mam absolutnie nic do zarzucenia, bardzo dobre flow, doskonałe trzymanie rytmu i perfekcyjne zgranie z bitami. Yuro według mnie jest trochę słabszy w roli rapera, choć wciąż trzyma wysoki poziom. Natomiast perfekcyjnie sprawdził się jako producent muzyczny. Jedynym słabym punktem płyty jest refren tytułowej piosenki. Nie mogę nic zarzucić jego słowom, ale aranżacja i autotune robią z niego przyśpiewkę w stylu dance-discopolo.

Podsumowując, długo chłopaki kazali czekać na swoją debiutancką płytę, ale warto było. Nie boję się użyć stwierdzenia, że jest to najlepszy polski chrześcijański kompakt hiphopowy jaki ujrzał światło dzienne. Royal Rap podniósł poprzeczkę na zupełnie nowy poziom. Miejmy nadzieję, że inni hiphopowcy oddani Jezusowi będą tak samo przykładać się do pracy i dawać z siebie wszystko co najlepsze. Jeśli masz w portfelu wolne 30 zł to nie zastanawiaj się dłużej i zamawiaj "Duchową Rewolucję" Koli, Yura i Dj EL.


Jesteś   gościem w Publicystyce KDM.pl  /od 16.12.2004/  [administracja]

MaziThomasso Publicystyka KDM.pl Valid XHTML 1.0! Valid CSS!  (c) KDM