Publicystyka KDM.pl Publicystyka KDM.pl
 
 Publicystyka KDM.pl

III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne w Radomiu - 2013.09.06-08, Radom
tekst Beata Kalita

W weekend od 6 do 8 września 2013 roku odbyły się w Radomiu III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne. Do gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przybyło ponad 70 uczestników, by pod okiem profesjonalistów rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania muzyczne.


zdjzdj

W weekend od 6 do 8 września 2013 roku odbyły się w Radomiu III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne. Do gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przybyło ponad 70 uczestników, by pod okiem profesjonalistów rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania muzyczne.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek po południu wspólną Eucharystią, podczas której wszyscy modlili się o dobre przeżycie rozpoczętego spotkania. Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia wraz z prowadzącymi warsztaty (Agnieszką Nowicką-Cudzich, Tamarą Przybysz, Małgorzatą Gumińską, Mate.o, Piotrem Cudzichem, Mateuszem Cudzichem, Witoldem Góralem, Kamilem Cudzichem oraz ks. Andrzejem Zarzyckim) i organizatorami udali się na kolację, po której nastąpił podział na mniejsze grupy zadaniowe, czyli tzw. sekcje i głosy. Warsztatowicze pracowali początkowo w mniejszych zespołach, by w sobotę spotkać się wspólnie podczas zgrywania utworów. Piątkowe zajęcia zakończyły się w kaplicy seminaryjnej wyjątkową, utrzymaną w niepowtarzalnym klimacie modlitwą uwielbienia, podczas której można było usłyszeć piękny śpiew Agnieszki Nowickiej-Cudzich.

W sobotę rano wszyscy zgromadzeni na warsztatach spotkali się rano w kaplicy na modlitwie, by powierzyć kolejny dzień pracy i nauki Bogu. Ważnym punktem tego dnia była też odpowiedź uczestników warsztatów na apel Papieża Franciszka o modlitwę w intencji pokoju w Syrii. W sobotnie przedpołudnie wszyscy zebrali się w seminaryjnej kaplicy, by pomodlić się wspólnie o zażegnanie konfliktów zbrojnych. Następnie rozpoczął się kolejny dzień intensywnej, jednak bardzo przyjemniej i pożytecznej pracy. Instrumentaliści i wokaliści pracowali w swoich sekcjach i głosach do popołudnia. Choć program był napięty nie zabrakło oczywiście czasu na wypicie kawy lub herbaty i zjedzenie podsiłków. Po południu i chór, i instrumentaliści spotkali się wspólnie w salach, by przećwiczyć to, co udało im się do tej pory osiągnąć. Wieczorem wszyscy warsztatowicze wraz z prowadzącymi spotkali się w auli muzycznej, by w całości zgrać przygotowane utwory. Także i w sobotę dzień wytężonej pracy zakończyły modlitwy wieczorne w kaplicy.

Niedzielne przedpołudnie upłynęło w duchu modlitwy i wspólnoty. Najważniejszym punktem tego dnia była uroczysta Eucharystia, na której pojawili się również rodziny i bliscy uczestników warsztatów. Podczas Mszy oprawę muzyczną zapewnili warsztatowicze - chór w całości oraz instrumenty dęte i smyczki. Po obiedzie młodzi muzycy przystąpili do wspólnego nagrywania utworów na płytę. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem (i uchem) kadry.

III Diecezjalne Warsztaty Muzyczne zakończyły się w niedzielne popołudnie. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy ocenili wydarzenie bardzo pozytywnie. Większość uczestników i znaczna część kadry spotka się ponownie już w najbliższą sobotę na Apelu Młodych i koncercie "Nieziemskie Granie", który odbędzie się już po raz trzeci w Radomiu (Zobacz zwiastun). Tegoroczne hasło koncertu "Nie bój się... uwierz!" nawiązuje do Roku Wiary.

Beata Kalita


Jesteś   gościem w Publicystyce KDM.pl  /od 16.12.2004/  [administracja]

MaziThomasso Publicystyka KDM.pl Valid XHTML 1.0! Valid CSS!  (c) KDM