Publicystyka KDM.pl Publicystyka KDM.pl
 
 Publicystyka KDM.pl

Song of Songs 2006
tekst i fot. Spaniel, 07.2006, Toruń

Całą imprezę należy ocenić bardzo pozytywnie. Nawet pogoda, która w tym roku nas nie rozpieszcza była pobłażliwa dla organizatorów Festiwalu. Scena amfiteatru w Wiśle niekiedy okazywała się zbyt małą żeby pomieścić wszystkich zainteresowanych. Miejmy nadzieję, że następne edycje Festiwalu Życia pozbawione będą tego mankamentu...


W dniach 15-18 lipca miało miejsce wielkie święto chrześcijan - Festiwal Życia. Było to pierwsze tego typu wydarzenie nie tylko w Polsce, ale na skalę europejską. Cel jaki przyświecał organizatorom tej imprezy to pokazanie światu, że życie z Chrystusem jest piękne i radosne. Już pierwszym ewenementem jest fakt, że ponad 20 różnych kościołów, zborów i organizacji chrześcijańskich potrafiło się porozumieć i włączyć w przygotowania Festiwalu. Głównymi punktami Festiwalu były koncerty i spotkania muzyczne, którym towarzyszyła cała masa imprez dodatkowych: happeningi uliczne (scenki, dramy, pantomimy), igrzyska dziecięce - Kids Games, seanse filmowe, panele dyskusyjne, warsztaty muzyczne, studia biblijne, programy dla osób walczących z nałogami. Miejsca odbywania się wszystkich imprez były skupione na niewielkiej przestrzeni w centrum miasta co w znaczący sposób ułatwiało korzystanie z ich dobrodziejstw.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia Festiwalu był wieczorny koncert w amfiteatrze prowadzony przez Tomka Żółtko, połączony z wystąpieniami zaproszonych gości ze Stanów Zjednoczonych m.in. Mike'a MacIntosha (prowadził już wiele podobnych festiwali w różnych miejscach świata). I tak w czwartek mieliśmy okazję zobaczyć koncert Magdy Anioł, Jonathana i Sary MacIntosh oraz Travora Davisa, w piątek TGD i zespół Silence (niestety podczas ich występu lunął deszcz), w sobotę Jacka Jansona z zespołem Nowe Światło, Przemyski Chór Gospel oraz koncert uczestników Warsztatów Praise / Worship.

Odrębnym wydarzeniem muzycznym były koncerty artystów w namiocie "Mocna Scena". Nazwa miejsca występów wiernie oddawała charakter i rodzaj prezentowanej muzyki. Każdego dnia można było posłuchać 2 kapel. Na festiwalowych deskach wystąpiły zespoły: Tlen, Fruhstuck, Ox, Anastasis, Illuminandi i Pytki Doś. Żałuję tylko, że przedstawicieli mocniejszego brzmienia trochę "zamknięto" i "odosobniono" utrudniając szerszej publiczności możliwość zobaczenia takiego oblicza chrześcijaństwa (z drugiej strony rozumiem też uwarunkowania organizacyjne Festiwalu).

Innym miejscem koncertowania była scena na Rynku. Królowały tu lżejsze klimaty m.in. Qltura czy wspomniana Magda Anioł, ale nie zabrakło też hip-hopowego składu Evident z gościnnie występującym Vinetu.

Bardzo trafionym pomysłem były wieczorne koncerty uwielbienia. Wyświetlane teksty utworów pomagały we wspólnej modlitwie. Warto zaznaczyć, że codziennie spotkanie prowadzone było przez inne osoby. Nie zabrakło wśród nich Piotra Płechy, Roberta Cudzicha, gości ze Stanów - Jonathana i Sary MacIntosh czy Martijna Krale z Fruhstucka, który radził sobie zupełnie dobrze śpiewając zarówno po polsku jak i po angielsku.

Aktywny uczestnik Festiwalu nie mógł narzekać na brak atrakcji. Nawet osoby lubiące się trochę poruszać mogły znaleźć coś dla siebie - m.in. pograć w ulicznego kosza z grupą "Destiny" ewangelizującą poprzez sport.

Finalnym wydarzeniem Festiwalu był dziecięcy musical i koncert Arki Noego podczas którego można było usłyszeć wszystkie sztandarowe oraz kilka nowych utworów. Ciekawie wypadł także występ w towarzystwie gościnnie rymujących chłopaków z Evidentu.

Całą imprezę należy ocenić bardzo pozytywnie. Nawet pogoda, która w tym roku nas nie rozpieszcza była pobłażliwa dla organizatorów Festiwalu. Scena amfiteatru w Wiśle niekiedy okazywała się zbyt małą żeby pomieścić wszystkich zainteresowanych. Miejmy nadzieję, że następne edycje Festiwalu Życia pozbawione będą tego mankamentu. Życzę wszystkim spotkania się na podobnej imprezie za rok i cieszenia się ze wspólnie spędzonego czasu.


zobacz zdjęcia

Jesteś   gościem w Publicystyce KDM.pl  /od 16.12.2004/  [administracja]

MaziThomasso Publicystyka KDM.pl Valid XHTML 1.0! Valid CSS!  (c) KDM