Publicystyka KDM.pl Publicystyka KDM.pl
 
 Publicystyka KDM.pl

Muzyka dla Króla - rozmowa z Pawłem Kurzem, wokalistą zespołu Anti Babylon System z Bielska-Białej
rozmawiał Sebastian Daukszewicz, 12.06.2004, Piła

Głosimy świadectwa, mówimy o swoim nawróceniu, rozdajemy Pisma święte. Mamy błogosławieństwo biskupa z naszej diecezji, który wspiera nas w tej posłudze. Współpracujemy też z innymi wspólnotami chrześcijańskimi oraz działamy ekumenicznie...


Sebastian Daukszewicz: Co oznacza nazwa i jakie są początki zespołu?

Paweł Kurz: Nazwę wymyślił Jacek Polczyk, który stwierdził, że jesteśmy przeciwko Babilonowi, grzechowi w nas, na świecie. W Apokalipsie jest napisane, że Babilon jest odzwierciedleniem zła, grzechu. To nie jest żaden bunt, każdy chrześcijanin powinien walczyć ze złem, jest to trudne, ale Jezus powiedział: "Kto chce iść za mną niech zaprze się samego siebie i weźmie swój krzyż i mnie naśladuje". Myślę, że każdy tego doświadcza i wie, że nie jest to takie proste. Zespół wywodzi się ze Wspólnoty Ewangelizacyjnej "Pójdź za mną" z Bielska Białej, która powstała po spotkaniach Jarocińskich. Wspólnota działa przy zgromadzeniu Księży Pallotynów. Wraz z Jackiem grywaliśmy w różnych miejscach, później były plany założenia własnego zespołu, który potrafi zagrać lekkie i pulsujące reggae. Udało nam się zebrać kilka osób i rozpoczęliśmy granie jako Anti Babylon System.

Sebastian Daukszewicz: Kto tworzy zespół?

Paweł Kurz: Zespół tworzą ludzie wierzący, którzy chcą mówić o Jezusie. Są to: Witek Wilk - perkusja, Jacek Żur - instrumenty klawiszowe, Łukasz Gawła - przeszkadzajki, Kuba Kwaśniak - gitara solowa, Jacek Polczyk - gitara bassowa, Paweł Kurz - śpiew.

Sebastian Daukszewicz: W jakim celu powstał zespół?

Paweł Kurz: Zespół powstał po to, aby ewangelizować, aby docierać do różnych miejsc gdzie nie słucha się o Jezusie. Głosimy świadectwa, mówimy o swoim nawróceniu, rozdajemy Pisma święte. Mamy błogosławieństwo biskupa z naszej diecezji, który wspiera nas w tej posłudze. Współpracujemy też z innymi wspólnotami chrześcijańskimi oraz działamy ekumenicznie.

Sebastian Daukszewicz: Dlaczego reggae z ewangelizacyjnym przesłaniem?

Paweł Kurz: Dlaczego reggae? Dlatego, że jest muzyka dla Króla. W moim przypadku było to tak, że ja bardzo lubiłem słuchać reggae i gdy się nawróciłem to wszystko od dałem Panu Bogu, nawet muzykę reggae. Na rynku muzyki chrześcijańskiej brakowało takich zespołów i wtedy my powstaliśmy. Na początku sporo takiej muzyki słuchaliśmy, aby ją poznać. Wiadomo, że nie jest to nasza muzyka, tylko muzyka, która wywodzi się z korzeni jamajskich.

Sebastian Daukszewicz: Gdzie można szukać informacji o ABS?

Paweł Kurz: W Internecie tworzy się strona o naszym zespole. Jest już znany adres: http://www.antibabylon.kdm.pl. Stronę dopracowujemy. Każdy, kto znajdzie się na tej stronie znajdzie informacje o koncertach, które graliśmy, na których będziemy grać, informacje o historii zespołu, kontakt z nami. Jest też historia naszej wspólnoty, dział z mp3 oraz zdjęcia i linki.

Sebastian Daukszewicz: Jak doszło do tego, że zagraliście w Pile?

Paweł Kurz: Księża Salezjanie widząc nasz koncert w Nowym Targu, poprosili o kontakt z nami. Dostali wizytówkę z adresem do nas. Odezwali się do nas po kilku miesiącach. Potem było ustalanie wielu spraw organizacyjnych i 12 czerwca zawitaliśmy do Piły. Mieliśmy duże przeciwności, aby tu dojechać. Silnik nam się zepsuł. Przed koncertem były problemy z prądem (koncert odbył się z godzinnym opóźnieniem), ale młodzież była niesamowita. Jej potencjał i energia była przykładem prawdziwych wojowników Pana.

Sebastian Daukszewicz: O czym śpiewacie w waszych piosenkach?

Paweł Kurz: O zwykłej codzienności. O tym jak w codzienności Pan Jezus się ukazuje. Śpiewamy też o wieczności, o przyszłości, o tym, co czeka człowieka, gdy odda swoje życie Panu Bogu. On jest wierny a człowiek często jest niewierny i wtedy można oprzeć się na Nim, a On nigdy nas nie zawiedzie.

Sebastian Daukszewicz: Nagraliście płytę demo. A kiedy debiut fonograficzny?

Paweł Kurz: Płytę demo nagraliśmy przy pomocy naszych przyjaciół. Koszt nagrania jest bardzo duży, dlatego sprzedaliśmy trochę naszego sprzętu. Na płycie demo są umieszczone cztery piosenki. Liczymy, aby medialnie jakoś zaistnieć. Mamy braki w sprzęcie i to najpierw musimy uzupełnić a potem pomyślimy o prawdziwej debiutanckiej płycie.

Sebastian Daukszewicz: Plany zespołu Anti Babylon System na przyszłość?

Paweł Kurz: Na pewno wydanie płyty. Chęć koncertowania i to żeby zespół się rozwijał muzycznie. A w przyszłości chcemy mieć sekcję dętą, ale to zależy od kosztów.


Jesteś   gościem w Publicystyce KDM.pl  /od 16.12.2004/  [administracja]

MaziThomasso Publicystyka KDM.pl Valid XHTML 1.0! Valid CSS!  (c) KDM